wtorek, 19 marca 2013

Czysty Poniedziałek
Czysty Poniedziałek (Καθαρή Δευτέρα) jest w Grecji świętem ruchomym, który rozpoczyna Wielki Post. Nazwa oznacza dawny zwyczaj, kiedy to wyrzucano wszelkie potrawy pozostałe po karnawale, a gospodynie czyściły swoje garnki od tłuszczów zwierzęcych. Dzień ten jest nie tylko pierwszym dniem rozpoczynającym Wielki Post (odpowiednik Środy Popielcowej), ale również ostatnim dniem zabaw karnawałowychJest to w Grecji dzień wolny od pracy, w którym organizuje się liczne przedstawienia, imprezy, a nawet w niektórych miastach, parady karnawałowe. Na Krecie organizowana jest parodia pogrzebu karnawału, z przyśpiewkami:

«Εμείς ετούτον κλαίομεν,                            (My opłakujemy to zdarzenie,
εμάς ποιος θα μας κλάψει,                         a kto nas będzie opłakiwał                                         
όπου το σκορδοκρέμμυδο                          kiedy czosnek z cebulą
τα’άντερα θα μας κάψει;»                         jelita nam wypali?)


W mieście Galaxidi (Γαλαξίδι) jest zwyczaj obrzucania się mąką.

Źródło: http://www.otherside.gr/2011/02/top-10-proorismoi-gia-tin-kathara-deutera/
Na wyspie Lesvos dla przebierańców organizuje się konkursy politycznej i społecznej satyry.
Koniec karnawału oznacza dla niektórych postne jedzenie przez 7 tygodni:

«Πέρασαν οι Απόκριες,                                                Skonczył się karnawał
πάνε κι οι μασκαράδες,                                               zniknęli przebierańcy
ήρθε και η Σαρακοστή                                  nadszedł czas Wielkiego Postu  
μ΄ελιές και ταραμάδες.                                                z oliwkami i ikrą.Oliwki, ikra, świeże cebulki, czosnek, sałata, chałwa, chleb Lagana (λαγάνα) i wino znajdą się na greckim stole w ten dzień.

Źródło: http://www.gastronomos.gr/themata/3593/To-trapezi-tis-Katharas-DeuterasTradycyjnie ludzie w Grecji spędzają ten dzień na świeżym powietrzu z rodziną i przyjaciółmi. Najważniejszym zwyczajem obok postnej uczty, jest puszczanie latawców. Zazwyczaj wyjeżdza się na niedalekie wycieczki, aby wypuścić kupione bądź ręcznie robione latawce jak najwyżej. Nie obejdzie się też bez satyry, żartów i przepowiedni na przyszłość. 

Źródło: http://firiki.pblogs.gr/tags/kathara-deytera-gr.html


Na wioskach może zdarzyc się wszystko i w drodze na piknik zobaczyliśmy niesfornego koziołka, który zahaczył swoje rogi o przewody elektryczne i zjechał po nich zwisając nad drogą. Po wizycie straży pożarnej i obfitym posiłku, zwierzę znow wspinało się na wierzchołki drzew. Całe to zdarzenie nie pozostało jednak bez komentarza i biedna koza została ochrzczona najpopularniejszym tegorocznym latawcem naszej gminy. 


PODOBNE POSTY:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz