sobota, 13 sierpnia 2011

Zaśnięcie BogurodzicyZaśnięcie Bogurodzicy z Klasztoru Watopedi na Górze Athos
http://2.bp.blogspot.com/_eIGLOXW4eog/TGWvUvekT8I/AAAAAAAAA7E/IEYiJsJn88I/s1600/KOIMHSH.jpg

 W Grecji najważniejszym  prawosławnym swiętem w okresie letnim jest 15 sierpnia, czyli Zaśnięcie Maryi Panny, ktorego odpowiednikiem w Polsce jest Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej). Jest ono czasami nazywane «Πάσχα του καλοκαιριού», czyli “Wielkanoc letnia”, aby odzwierciedlić wagę tego święta. Potocznie jest ono nazywane: Δεκαπενταύγουστος [dhekapend;awgustos], czyli piętnasty sierpnia od słów δεκαπέντε (pietnascie) i Αύγουστος - sierpień.

Prawosławie nie uznaje dogmatu o niepokalanym poczęciu i wniebowzięciu Matki Boskiej. Wierzą, że Matka Boża została poczęta w sposób ludzki, oraz zakończyła swoje ziemskie bytowanie w sposób ludzki. Święto Zaśnięcia Maryi Panny po grecku brzmi: «Η Κοίμηση της Θεοτόκου» [I k;imisi tis theotoku]. Samo słowo κοίμηση oznacza śmierć, a w starogreckim oznaczało położenie się do snu. Dziś używa się go głównie w stosunku do owego święta.
W przenosni stosuje się słowo «ο κοιμήσης» [o kim’isis] dla określenia człowieka ospałego, bez wigoru, bez pasji. Przymiotnikiem używanym dla takiej osoby jest κοιμήσικος [kim’isikos].

Słowo «Θεοτόκος» [theot’okos] – Bogurodzica, “ta, ktora rodzi bogów”, to określenie na Matkę Jezusa pochodzące od słów «θεός» [the’os] – bóg/Bóg oraz «τίκτω» [t’ikto] – rodzić.

Matka Boska w języku greckim jest nazywana najczęściej Παναγία [panag’ia], ale określa się ją również «Θεοτόκος» oraz «Μαρία». Dlatego też piętnastego sierpnia obchodzą imieniny wszyscy Grecy mający imiona odnoszące się do Matki Boskiej, czyli Marios, Maria, Panagiotis i Panagiota.

W dniu 15 sierpnia, w każdej świątyni pod wezwaniem Matki Jezusa jest odprawiana specjalna liturgia. Poprzedza ją czternastodniowy post zaczynający się od 1 sierpnia, w którym obowiązuje zakaz spożywania mięsa, ryb oraz oliwy. Oliwa jest dopuszczona do jedzenia w sobotę i niedzielę, a podczas święta Przemienienia Pańskiego (Μεταμόρφωση του Σωτήρα) obchodzonego 6 sierpnia, dopuszczalne jest jedzenie ryb. W dzień Zaśnięcia Maryi Panny dozwolone jest jedzenie wszystkiego, chyba że święto wypada w środę lub piątek, wtedy można spożywac tylko ryby.
Pierwsza połowa sierpnia to szczyt nasilenia ruchu turystycznego w małych wioskach, gdzie Zaśnięcie Maryi Panny obchodzone jest z wielką pompą. W okolicach 15 sierpnia organizowane są liczne zabawy taneczne, festyny i inne atrakcje. Jest to najlepszy okres na wakacje w Grecji.


7 komentarzy:

 1. Χρόνια Πολλά ! :)

  Odnosnie postu, to chyba nie mozna jeszcze spozywac jajek i mleka ani niczego co zawiera je w swoim skladzie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Χρόνια Πολλά!!

  Dziekuje! Masz racje! W okresie postu nie wolno spozywac miesa, jajek ,mleka ani zadnych produktow ktore w swoim skladzie je maja.
  Nie wolno spozywac ryb z wyjatkiem okreslonych dni (mozna owoce morza; krewetki, homary, osmiornice, kalamarnice, i inne skorupiaki czy mieczaki, mozna tez spozywac ikre oraz kawior).
  W niektore dni obowiazuje zakaz spozywania oliwy, a oliwki mozna jesc bez ograniczen. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. skoro juz rozwijamy temat postu to jeszcze o ile dobrze pamietam wino idzie zawsze w parze z oliwa, a zatem podczas postu poprzedzajacego dzisiejsze święto od poniedziałku do piątku muszą być wyeliminowane wszystkie wymienione składniki plus wino, a w soboty i niedziele można spożywać oliwe i pić wino :)

  a tak ogólnie, ludzie wierzący w ciągu "normalnych" tygodni, kiedy nie obowiązuje żaden dłuższy post i tak poszczą w środy i piątki :)

  Jeszcze dodam przy tym temacie, że każdy post jest inny jak i tak normalnie, po za tpostem różne święta się przeplatają ze zwyklymi dniami, dlatego wierzący i przestrzegający postu po prostu są w posiadaniu małego kalendarzyka religijnego, który można nabyć choćby w kościele, i w nim jest podany "rozkład" poszczenia na każdy miesiąc :)

  I jeszcze jedno, zapomniałaś wspomnieć o imieniu Despoina ;)

  Pozdrawiamy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Celowo nie uzylam imienia Despoina, bo chcialam nawiazac do imion odnoszacych sie do Matki Jezusa, i do glowy by mi nie przyszlo ze rzeczywiscie rowniez Matka Boska jest nazywana Despoina. Osobiscie nigdy sie z tym okresleniem nie spotkalam. Bardzo sie ciesze ze to dodalas :)

  Kalendarzyk religijny to swietny pomysl i cenne zrodlo informacji! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. hej. mam problem, może ktoś zobaczy te wiadomość i mi pomoże:( założyłam blog o mojej przygodzie z językiem starogreckim, niestety nie wiem jak wstawiać niestandardowe czcionki w treści bloga. (nie mogę korzystać z normalnej greckiej czcionki, ponieważ w j. nowogreckim są inne akcenty. Czcionka, z której zwykle korzystam nazywa się "Atene", ale nie mam pojęcia jak ją wstawić.:( pomożcie

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja mam swoj pracochlonny sposob. Poniewaz nie mam polskich liter, wszystkie moje wpisy na blogu pisze w wordzie i polskie litery "wklejam" symbolami :)) Jak nadal nie znalazlas rozwiazania to wyprobuj to :). Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń